קטניפ – למה חתולים כל כך אוהבים אותו?

האם אי פעם תוהה מדוע חתולים משתוללים לחתול? זוהי תופעה מסתורית שמבלימה את בעלי חיות המחמד במשך מאות שנים. בפוסט זה בבלוג, נחקור את המדע שמאחורי הסיבה לכך שחתולים אוהבים חתול ואיך אתה יכול להשתמש בו כדי להעשיר את חייו של חברך הפרוותי.

מה זה Catnip?

Catnip הוא צמח פופולרי בקרב חתולים. הוא מכיל תרכובת בשם nepetalactone, וזה מה שגורם לחתולים להימשך אליו. כאשר חתולים מריחים נפטלקטון, הוא מגרה קולטנים מיוחדים שחשים נוכחות של יתושים או טפילים אחרים. רוב החתולים אוהבים קטניפ. והם מראים את זה בדרכים מוזרות ומקסימות. לדוגמה, חתולים מסוימים יתגלגלו בצמח בעוד שאחרים ילקקו אותו מהמשטחים. כאשר חתול מריח או אוכל נפט, נפטלקטון נכנס לאף שלו ומפעיל עצבים תחושתיים. אלה שולחים אותות לנורת הריח של המוח, שמעבדת אותם ושולחת אות למוח של החתול האומר שהם נתקלים במשהו נעים.

איך Catnip משפיע על חתולים?

למה חתולים כל כך אוהבים את החתול? התשובה עשויה להפתיע אותך. Catnip, חומר על בסיס צמחי המצוי בבתים רבים, מכיל כימיקלים המפעילים את מערכת האופיואידים של החתול ופועלים כדוחה יתושים. למעשה, חתולים נמשכים לריח של נפטלקטון, הנקשר לקולטנים באף שלהם ולעיתים קרובות מייצר התנהגות שנראית אופורית.

אמנם חתול החתול לא עובד על כל חתול, אבל הוא משפיע על יותר מסתם חתולי בית. חתולים גדולים, כמו אריות, נמרים ונמרים, מגיבים באופן דומה לחתולי בית כשהם נחשפים לעשב. ו-catnip לא מחזיק מעמד לאורך זמן, אז שימו לב לפינוק יתר.

כפי שאתה יכול לראות, catnip הוא צמח שיש לו מטרות מעשיות ומהנות עבור חברך החתולי. הקפד להחזיק כמה בהישג יד כשמצב הרוח יגיע!

האם לחתולים יכול להיות יותר מדי נקניק?

האם לחתולים יכולים להיות יותר מדי נקניקיות? על פי מחקר אחד, חתולים יכולים למעשה לסבול מבעיות בריאותיות אם הם אוכלים יותר מדי נקניק. המחקר מצא שריכוזים גבוהים של נפטלקטון, שהוא מרכיב של נקניק, עלול לגרום לבעלים להיזהר שהחתולים שלהם לא יאכלו יותר מדי פרחי ציפורן. למרות שהמחקר הזה מוגבל בהיקפו, הוא מספק תזכורת טובה להיות מודע לכמות הנקניקיות שהחתול שלך אוכל.

הקשר האופיואידי

לאחרונה, מחקר שפורסם בכתב העת “הליכים של האקדמיה הלאומית למדעים” מציע כי הכימיקלים המשכרים בצמחים מפעילים את המערכות האופיואידיות של חתולים בדומה להרואין ומורפיום אצל אנשים. תגלית זו עשויה לשנות את הדרך בה אנו חושבים על ציפורן חתול (Nepeta cataria) וצמחים אחרים המשמשים בדרך כלל כתרופות נוגדות עוויתות, שיעול או הרגעה.

כאשר חתולים שהם מגיבים מריחים אפילו כמות קטנה של חתול, הגוף שלהם מגיב במספר דרכים. חלק מהחתולים עשויים להפוך לכדורי מוך מזילים ריר, בעוד שאחרים עשויים להפגין תגובה קיצונית, להיראות כאילו שתו יותר מדי או שהם תחת השפעה נעימה. עם זאת, אף אחד מהחתולים הללו לא הציג תגובה דמוית פלמן, שהיא תגובה פונקציונלית לקולטני אופיואידים באנשים.

החוקרים אומרים כי גפן חתולים וגפן כסף מייצרים חומר כימי שמפעיל את מערכות התגמול האופיואידיות שלהם בחתולים בדומה להרואין ומורפיום אצל אנשים. תגלית זו עשויה לשנות את הדרך בה אנו חושבים על ציפורן וצמחים אחרים המשמשים בדרך כלל כתרופות.

האם Catnip מייצר אפקט הזיה?

מאז שבויתו חתולים, הם הוקסמו מהריח והטעם של ציפורן החתול. תוסף צמחי מרפא זה שימש לשמירה על בריאות וגירוי חתולים במשך מאות שנים, ועכשיו סוף סוף מדענים גילו מדוע יש לו השפעה כה חזקה עליהם.

Catnip מורכב משני מרכיבים מרכזיים: nepetalactone ו-nepetalactone oxide. כימיקלים אלה מפעילים את קולטני האופיואידים בחתולים, בדיוק כמו הרואין ומורפיום אצל אנשים. למעשה, כאשר חוקרים נתנו לחתולים מסוימים תחמוצת נפטאלקטון, הם דיווחו על ‘טיול רע’ בדומה לבני אדם כשהם נוטלים LSD.

עם זאת, יש מעט סיכונים בנטילת קטנטון במתינות. העשב לא יגרום לחתול שלך להתמכר אליו, ולא סביר שהוא יגרום לבעיות בריאותיות אם החתול שלך צורך אותו בכמויות קטנות. אז קדימה ותן לחתלתול שלך לטעום קצת מהחיתולית העתיקה הזו – זה יכול פשוט לגרום לה לגרד מרוב עונג!

פרומונים וקטניפ

Catnip הוא צמח שהוא חלק ממשפחת הנענע. החתולים, הידוע בבוטניקה בשם Nepeta cataria, אהוב על חתולים מכיוון שיש לו “כוחות מיוחדים” עליהם. באופן ספציפי, קטניפואידים הם התרכובות שנותנות לחתול את הריח והטעם הייחודיים שלו. כאשר חתולים מריחים את התרכובת הזו, היא מפעילה את החלק במוח החתולי שמגיב לפרומונים שמחים. זו הסיבה שחתולים מגיבים כמו שהם מגיבים. חתולים רבים אוהבים לשחק עם חתיכת צעצוע מלא ציפורני חתול, ונראה שזה מביא להם שמחה גדולה.

הסבר משיכה לחתול

כפי שכל מי שאי פעם היה לו חתול יודע, חתול חתול יכול להיות אטרקציה רבת עוצמה. למרות שחתולים מסוגלים לצרוך כמויות גדולות של העשב ללא כל השפעות רעות, מה יש בציפורן החתול שגורם להם להשתולל בגללו?

למדענים יש כמה הסברים מדוע חתולים אוהבים כל כך את הריח והטעם של ציפורן החתול. ראשית, נפטלקטון, חומר כימי שנמצא בצמח, משתחרר כאשר חתולים מלקקים או לועסים אותו. תרכובת זו מפעילה עצבים תחושתיים ושולחת אותות למוח, וגורמת לתגובה אופורית בחתולים.

אולי אפילו יותר חשוב, לחתול יכול להיות היסטוריה אבולוציונית שמסבירה את השפעתו החזקה על חתולים. כאשר צופים בחתול מגיב לחתול, נראה כאילו הוא מגיב לגירויים המשותפים לאבותיהם. חתולים נודעו לשחק-להילחם ולחתן-לחטט בצמחים לאורך ההיסטוריה האבולוציונית שלהם, כך שזה הגיוני שהם יגיבו בחיוב גם לחתול.

תהיה הסיבה אשר תהיה, ברור שחתולים אוהבים חתולים ושאין כמו התקף טוב של תנומת חתולים כדי להכניס אותם למצב רוח טוב!

סיכום

כאוהבי חתולים, אנחנו יודעים שחתולים אוהבים דברים שמריחים טוב, וחתול חתול הוא אחד מהדברים האלה. מדענים לא בטוחים בדיוק למה חתולים מגיבים בצורה כל כך חיובית לצמח הזה, אבל הם יודעים שהוא מפעיל את מערכות האופיואידים שלהם בדומה להרואין ומורפיום אצל אנשים. משמעות הדבר היא שלא רק ש-catnip הוא חוויה מהנה עבור החתול שלך, אלא שהוא גם יכול לעזור להגן עליהם מפני יתושים. אז בפעם הבאה שאתה בחוץ מחפש צעצוע חדש לחברך החתולי, זכור כי חתול חתול הוא מועמד סביר!

Leave a Comment